Clarificări concurs Emil Racoviță 2024 + Bareme finale

În urma contestațiilor primite, comisia de organizare a Concursului „Emil Racoviță” ediția 2024, a hotărât:

Clarificări pachetul XI-XII:

La întrebarea nr. 1 din pachetul XI-XII singurul răspuns corect este varianta c.

Din cauza utilizării unui alt manual decât cel anunțat pe site-ul concursului pentru generarea întrebărilor nr. 14 și 15 (de la pachetul de concurs XI-XII), aceste întrebări au fost anulate.

Punctele aferente acestor întrebări (10 puncte) se vor acorda ca puncte din oficiu.

La întrebarea nr. 18 din pachetul XI-XII, oricare dintre răspunsurile: substrat nutritiv și/sau inductor vor fi considerate răspunsuri corecte.

Atât pentru pachetul IX-X (variantele din 13 și 15 aprilie 2024), cât și pentru pachetul XI-XII se vor acorda un total final de 20 puncte din oficiu.

Corectarea lucrărilor pentru ambele pachete (IX-X și XI-XII) se va face după baremele afișate în data de 19 aprilie 2024, folosind manualele:

• Editura Didactică și Pedagogică pentru clasa a IX-a
  • Editura Crepuscul pentru clasa a X-a
  • Editura Corint pentru clasa a XI-a
  • Editura Gimnasium pentru clasa a XII-a

conform celor anunțate anterior pe pagina de prezentare a concursului.

Sesiunea de concurs din data de 15 aprilie 2024, cu statut excepțional,  a fost aprobată de Consiliul Facultății de Biologie și Geologie în data de 27 februarie 2024 la solicitarea unui elev cu cerințe speciale.